Проекти


2019-2020 „Хубаво е в детската градина“  първа Б група с учители Петя Терзиева и Ярослава Илиева

2020-2021  „Хубаво е в детската градина“  първа Б група с учители Вероника Стоянова и Николай Игнатов

2021-2022 „Хубаво е в детската градина“  първа В група с учители Биляна Ненова и Ирена Йорданова

Прочетете повече

2. ПАРТНЬОР ПО ПРОЕКТ BG05M9OP001-2.056-0007-2014BG05M2OP001  "ИНТЕГРИРАНИ МЕРКИ ЗА СОЦИАЛНО И ОБРАЗОВАТЕЛНО ВКЛЮЧВАНЕ НА УЯЗВИМИ ГРУПИ НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА РУСЕ"

ФИНАНСИРАН ПО ОП "РАЗВИТИЕ НА ЧОВЕШКИТЕ РЕСУРСИ И ПО ОП "НАУКА И ОБРАЗОВАНИЕ ЗА ИНТЕЛИГЕНТЕН РАСТЕЖ"

Прочетете повече

Документи - drive.google.com/drive/folders/1pUOhgfTvzguhsslpvj0Lm7e-1UmPT7qN?usp=share_link 

3. ПРОЕКТ BG05M2ОP001-3.005-0004 „АКТИВНО ПРИОБЩАВАНЕ В СИСТЕМАТА НА ПРЕДУЧИЛИЩНОТО ОБРАЗОВАНИЕ“, ФИНАНСИРАН ПО ОП НОИР 2014-2020 Г. 

Дейност 1 Допълнително обучение по български език за деца от уязвими групи 

Дейност 2 Провеждане на дейности за педагогическа, психологическа и социална подкрепа на деца от уязвими групи, включително обезпечаване на средствата за такси на детски градини с повишена концентрация на деца от уязвими групи, осигуряване на допълнителен педагогически и непедагогически персонал - в ДГ Русалка от 2019г. със средства на проекта са назначени Психолог и Логопед.

Прочетете повече

Документи - drive.google.com/drive/folders/1vRYRaMFxYO1vX95FvYfeOKptl1dac250?usp=share_link 

4. ПРОЕКТ BG05M2OP001-5.001-0001 "Равен достъп до училищно образование в условията на кризи",  ФИНАНСИРАН ПО ОП НОИР 2014-2020 Г. 

Дейности финансирани със средства по проекта:

От месец септември 2023г. в ДГ "Русалка" са сформирани четири групи за допълнително обучение по български език , ръководени от четирима педагогически специалисти, брой деца - 20 /четири групи по 5 деца/, брой приключени пакети 32. Дейността на групите за допълнително обучение по български език осигури на децата оптимални условия за практическо усвояване на български език: овладяване речта в устните и форми, като ключов момент в развитието на детето в предучилищния период, разширяват се комуникативните компетентности на децата, формира се речево поведение при партниране в групата и съвместни преживявания. Децата се научават да оценяват и изразяват отношение към постъпки на персонажи и възприемане на литературни произведения, развива се фината моторика, овладяват се начални графични умения.

В ДГ "Русалка" със средства на проекта са назначени психолог и логопед. 

Психологът оказва съдействие за опазване психологическото здраве на децата от уязвими групи, посредством диагностични изследвания на емоционалната и когнитивна област, идентифицира нарушения, подлежащи на корекция. Разработва и използва групови и индивидуални психокорекционни програми. Провежда консултации с родители и учители, с цел координация подхода към децата. Оказва психологическа подкрепа на децата от първа група в адаптационния период, а също и на децата на които предстои постъпване в училище. Извършва подбор на психологическа литература и я препоръчва на родители и учители. Психологът има съществен принос за емоционалното благополучие на децата от уязвими групи в предучилищна възраст.

Чрез логопедичната езиково-говорна терапия се преодоляват езиково-говорни дефицити, често срещани при децата от уязвими групи. Осъществява се развитие на моторно-двигателни умения и когнитивни процеси, консултативна дейност за родители и учители. Подобряват се комуникативните умения на децата.


Прочетете повече


5. Проект BG05SFPR001-1.003-0001 „Силен старт“, финансиран от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансиран от Европейския съюз

ОСНОВНА ЦЕЛ

Насърчаване и разгръщане на потенциала за личностно развитие на учениците за трайното им приобщаване в училищното образование и подобряване на образователните им резултат.

СПЕЦИФИЧНИ ЦЕЛИ

Подобряване приобщаващия характер на предучилищното образование с фокус върху децата от уязвими групи, в това число роми, за намаляване на не обхванатите и отпаднали от образование деца в задължителна училищна възраст.

Повишаване на капацитета на институциите в системата на предучилищното образование за осъществяване на приобщаващо образование, в т.ч. чрез квалификация на педагогическите специалисти и на непедагогическия персонал, вкл. образователните медиатори, подкрепящи децата и родителите от уязвими групи с фокус върху децата от уязвими групи, в това число роми.

Изграждане на подкрепяща общност за формиране на положителни нагласи и мотивация на родителите към образованието за пълноценно приобщаване на децата им в предучилищно образование.


СРОК - 60 месеца, но не по-късно от 31.12.2027 година

Дейност 1. Повишаване квалификацията на ПС, вкл. нови в системата учители, и на експерти от РУО, за осъществяване на ОДПЛР, вкл. социално-емоционалното учене в ДГ, в т.ч. техни яслени групи, и училища с групи за ЗПО, както и обучения на НС, вкл. образователни медиатори и соц. работници за подпомагане на обучението, в съответствие с утвърдени програми за професионалното и кариерното им развитие. : Повишаване квалификацията на педагогическите специалисти, вкл. нови в системата учители, и експерти от РУО, за осъществяване на обща и допълнителна подкрепа за личностно развитие (ОДПЛР), вкл. социално-емоционалното учене в детските градини, в т.ч. техни яслени групи и училища с групи за задължително предучилищно образование (ЗПО), както и обучения на непедагогическия персонал, вкл. образователни медиатори и социални работници за подпомагане на обучението, в съответствие с утвърдени програми за професионалното и кариерното им развитие. Дейността включва обучения на педагогически специалисти (ПС)и на непедагогически специалисти (НС), в т. ч. помощник-възпитатели, образователни медиатори (ОМ), социални работници (СР) и др., които предоставят експертно-методическа помощ по дейностите за личностно развитие, вкл. специалистите от екипите за подкрепа за личностно развитие на децата в съответствие с идентифицираните нужди от подобряване на капацитета им за осигуряване на обща и допълнителна подкрепа за личностно развитие, съобразно индивидуалните потребности на всяко дете. 

Дейност 2. Интензивна работа с родители на ниво детска градина, в т.ч. техни яслени групи и на ниво училище с групи за задължително предучилищно образование за формиране на положителни нагласи към образованието и за пълноценното им участие в образователния процес.: Дейността цели подобряване уменията на родителите за полагане на грижи за физическото, умственото, нравственото и социалното развитие на детето, за неговото образование и за неговите лични интереси - отговорно родителство. Провеждането на различни форми за интензивна работа с родители на деца от уязвими групи ще допринесе за формирането на положителни нагласи спрямо образователния процес, изграждането на мултикултурна образователна среда и преодоляване на негативните последствия от бедността. Настоящата дейност предвижда планиране и провеждане на различни форми на системна работа в съответствие с идентифицираните потребности, които ще обхванат родители на деца от уязвими групи, както работа с родители от различните общности за формиране на толерантност, приемане на различието и повишаването на социалните компетентности на родителите относно значимостта на образованието за цялостното детско развитие. В рамките на дейността се планира да бъдат осъществявани съвместни дейности и инициативи между родители на деца от уязвими общности и ПС, НС, в т.ч. СО, СР, помощник-учители/ помощник възпитатели и лидерски екипи, които да допринесат за сближаване на общността, както и да насърчат процеса по изграждане на положителни нагласи към образованието в ранна детска възраст. 

Дейност 3. Допълнителна подкрепа за личностно развитие на деца със СОП, в риск, с хронични заболявания и с изявени дарби за трайно приобщаване в предучилищното образование.: Дейността е насочена към работата с децата със СОП, в риск, с хронични заболявания и изявени дарби, и цели: - подобряване на образователната среда; - осъществяване на индивидуална и групова работа за психо-социална рехабилитация, рехабилитация на слуха и говора, зрителна рехабилитация, рехабилитация на комуникативните нарушения и при физически увреждания; - подготовка за самостоятелен и независим живот и за личностна реализация на деца със СОП, в риск и с хронични заболявания; - прилагане на методики/модели/форми за диференциран подход на обучение и по-лесна проходимост между образователните етапи; - подкрепа за развитие на интересите и способностите на децата с изявени дарби. Допълнителната подкрепа ще се осъществява чрез: осигуряване на пакети за допълнителна подкрепа в съответствие с потребностите на конкретното дете от ПС на ДГ/училището; наемане на допълнителни ПС (психолози, логопеди, ресурсни учители и др.) в ДГ/училището. Предвижда се назначаването на специалисти за допълнителна подкрепа за личностно развитие, като то ще се осъществи въз основа на анализ на нуждите на съответната детска градина и училище с групи за задължително предучилищно образование. Допълнителната подкрепа ще се предоставя чрез План за подкрепа според индивидуалните потребности и включва: работа с дете по конкретен случай; допълнителни занимания за психо-социална рехабилитация, рехабилитация на слуха и говора, зрителна рехабилитация, рехабилитация на комуникативните нарушения и при физически увреждания за постигане на оптимално ниво на самостоятелност и за придобиване и прилагане на умения; осигуряване на специализирана подкрепяща среда, технически средства, специализирано оборудване, специализирани дидактически материали, методики; допълнително обучение за децата със сензорни увреждания; ресурсно подпомагане чрез осигуряване на специалисти като ресурсен учител, психолог, терапевт, логопед и др., специални учебни програми, а за децата с изявени дарби - и осигуряване на специалисти в областта на изкуствата, спорта и др. 

Дейност 4. Обща подкрепа за личностно развитие за достъп и трайно приобщаване на деца в предучилищното образование.: Дейността е насочена към превенцията на обучителните затруднения и повишаване на мотивацията за учене с цел намаляване на отпаднали от образование деца и разгръщане на потенциала им за по-успешна социална реализация. Дейността ще предостави: - допълнително обучение по български език на деца, за които българският език не е майчин, вкл. за деца с установени затруднения в резултат на проведен скриниг-тест за повишаване на езиковата култура и познания чрез стимулиране на творческите изяви и повишаване на мотивацията за учене, - участие на деца в занимания по интереси, в т.ч. интеркултурно образование, практически занимания изграждащи зелени умения, като напр. занимания за екологично образование, за формиране на екологична култура, съзнание и поведение и разумно използване на природните ресурси, опазване на природната среда и на екологичното равновесие, спортни занимания и други приложими занимания в съответствие с интересите на децата. Включването на деца в допълнително обучение ще се осъществява чрез диагностичните инструменти, които са част от цялостния пакет на специализираната методика за провеждане на допълнително обучение по БЕЛ. Допълнителното обучение по български език ще е насочено към деца от уязвими групи като: деца, за които българският език не е майчин; деца, които имат обучителни затруднения и които са отсъствали дълго от детска градина, съгласно Наредбата за приобщаващо образование, Наредбата за предучилищното образование и Наредбата за усвояването на българския книжовен език. Допълнителното обучение по български език се провежда по предварително разработен от ръководителя на групата график. В учебно време допълнителното обучение се осъществява в рамките на средно 60 педагогически ситуации за дете, а в неучебно време – като допълнителни форми на педагогическо взаимодействие.  

Прочетете повече